Центральний музей 57-ї Армії

В Харківській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів № 99 Харківської міської ради Харківської області розташовано Центральний музей 57 Армії.

57 Армія була сформована в листопаді 1941 року. Бойовий шлях 57-ї армії проліг від Сталінграду до Відня, визволяючи від нацизьких загарбників міста і села Росії, України, Молдови, Угорщини, Румунії, Болгарії, Югославії, Австрії. Армія брала участь у багатьох грандіозних операціях Другої світової війни: Барвенково-Лозівській (січень 1942 року), травневій за Харків (з 12 по 29 травня 1942 року), Сталінградській (липень 1942 – лютий 1943 років), Курській (липень-серпень 1943 року), у битві за Дніпро (серпень-жовтень 1943 року), Криворізькій (листопад 1943 року), Березнеговато-Снігерівський (березень 1944 року), Одеській (березень-квітень 1944 року), Ясько-Кишинівській (серпень 1944 року), Будапештській (жовтень 1944 – лютий 1945 років), Балатонській (березень 1945 року), Віденській (березень-квітень 1945 року).

Урочисте відкриття у школі Центрального музею бойової слави 57 Армії відбулося у вересні 1980 року. На відкритті музею був присутній голова ради ветеранів, полковник запасу Журавель Василь Васильович.

Центральний музей 57 Армії є однією з важливих ланок процесу виховання, яка сприяє формуванню у молодого покоління національної свідомості, громадянських якостей, збереженню духовної єдності поколінь, історико-культурної спадщини свого народу, розвитку творчих інтересів учнів до пошукової роботи тощо.

У січні 2013 року відбулося оновлення стендів Центрального музею 57 Армії. Інформація про бойовий шлях 57 Армії, командний склад та дивізії розташовано на 10 стендах:

- командний склад 57-ї Армії;

- оперативне використання 57-ї Армії;

- 19 Воронежсько-Шумлинська Червонознаменна орденів Суворова та трудового червоного знамені Стрілкова дивізія;

- 20 Гвардійська Червонознаменна Криворіжська ордена Суворова Стрілкова дивізія;

- 21 Гвардійський окремий армійський розвідувальний артилерійський дивізіон головного резерву;

- 58 Гвардійська орденів Леніна, Червоного знамені, Суворого, Красноградсько-Празька стрілкова дивізія;

- 80 Гвардійська Уманська ордена Суворова стрілкова дивізія;

- 93 Миргородська Червонознаменна ордена Суворова ІІ ст. стрілкова дивізія;

- 303 Верхньодніпровська Червонознаменна стрілкова дивізія;

- стрілкова Шуменсько-Віденська двічі Червонознаменна ордена Суворова дивізія.

У Центральному музеї 57 Армії налічується 40 музейних експонатів, в тому числі 22 – оригінальних, з часів ІІ світової війни.

Робота музею 57-ї Армії визначає такі завдання:

- формування в молоді соціально-громадського досвіду на прикладах історичного минулого України;

- залучення молоді до формування, збереження та раціонального використання музейного фонду України;

- вивчення, охорона і пропаганда пам’яток історії, культури;

- проведення культурно-освітньої роботи серед молоді.

У роботі музею беруть активну участь учні основної та старшої школи. Музей 57-ї Армії працює на принципі самоврядування. Вищим керівним органом є Рада музею, яка займається вирішенням основних питань:

- обрання голови Ради музею 57-ї Армії;

- розподіл обов’язків між членами Ради;

- складання та затвердження плану роботи Музею 57-ї Армії;

- ведення документації музею;

- діяльність груп пошукової та просвітницької роботи;

- звітування про пошукову, просвітницьку та наукову роботу;

- вирішення питань, пов’язаних з діяльністю музею.

У Центральному музеї 57-ї Армії здійснюються різноманітні заходи:

- екскурсії «57 Армія. Шляхами Другої світової війни», «Харків воєнний»;

- пошук ветеранів 57-ї Армії та їх сімей;

- листування з ветеранами Другої світової війни;

- години спілкування «Ніхто не забутий, ніщо не забуте», «Діти війни», «Герої тилу», «Дитинство опалене війною»;

- акції «Пам’ять», «Ветеран живе поруч», «Збір реліквій Другої Світової війни» для поновлення експозицій музею.

Харківська спеціалізована школа № 99 та Центральний музей 57 Армії завжди відкриті для учнів школи та учнів інших шкіл міста. У музеї проходять уроки мужності, літературно-музичні композиції, виховні години, вечори відпочинку, зустрічі з ветеранами тощо.

Учні входять до пошукового загону «Пошук-57», який був створений Радою Союзу-57 у 1979 році одночасно з утворенням організації «Союз-57». Пошукові загони «Пошук-57» працюють під девізом «Пам’ять. Обов’язок. Вірність». Є зв’язки з музеями Другої Світової війни країн ближнього зарубіжжя: Росією, Молдовою, Казахстаном.

Робота Центрального музею 57-ї Армії формує освічену, розвинену особистість та сприяє вихованню у неї патріотизму, любові до України, поваги до цінностей українського народу.

Союз ветеранів Другої світової війни, спадкоємці воїнів 57-ї Армії, учні та працівники школи № 99 роблять все можливе для єдності захисників Вітчизни, їх спадкоємців та всіх поколінь й на цій основі не допустить забутися подвигам воїнів 57-ї Армії в роки Другої Світової війни, щоб їх слава жила у віках. Ми йдемо по правильному шляху до прекрасного майбутнього!